wtorek, 24 kwietnia 2012

Chleb kwietniowo-majowy!

Kwiecień plecień, co przeplata
trochę zimy, trochę lata.
A w maju jak w raju!
W te miesiące dla urody,
chleb domowy już gotowy!






Zapraszam na najprostszy i szybki,
kwietniowo/majowy chleb żytni!


Składniki:


300 g mąki żytniej pełnoziarnistej
150 g mąki pszennej pełnoziarnistej lub orkiszowej lub gryczanej
2 łyżki stołowe oleju ryżowego
1/4 małej (100g) kostki drożdży
szczypta cukru trzcinowego
250 ml wody źródlanej
1 łyżeczka oleju ryżowego do posmarowania
1 łyżka stołowa płatków owsianych
1 łyżeczka bazylii suszonej
1 łyżeczka oregano
szczypta soli
a dla chętnych 1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego lub kolorowego



Przygotowanie:
Sporządzam płyn drożdżowy, czyli pokruszone drożdże wsypuję do letniej wody ze szczyptą cukru i odstawiam w ciepłe miejsce na kwadrans. W tym czasie mieszam mąki i przyprawy z olejem ryżowym. Przygotowuję formę: wykładam ją folią aluminiową, smaruję olejem ryżowym i obsypuję płatkami owsianymi. Gdy drożdże częściowo wypączkują na powierzchnię wody, to dolewam je do mąki i mieszam aż zrobi się zwarta masa ciasta. Obsypuję jeszcze odrobiną mąki żytniej, i zagniatam delikatnie dwoma, trzema ruchami (nie więcej). Przekładam ciasto do formy i łyżką dopasowuję je do krawędzi, i wyrównuję powierzchnię. Odstawiam na 35 - 40 min do piekarnika w temp. 50C. Ciasto zwiększy objętość o ok. 1/2 wysokości. Po tym czasie podkręcam piekarnik na 200C, włączam termoobieg i piekę przez ok. 40 - 45 min. Jeśli chcę mieć bardziej zarumienioną skórkę, niż na zdjęciu, to 50 - 55  min. 

Chleb jest sycący i zwarty. Ma ciekawy, charakterystyczny, zbożowy aromat przełamany ziołami lub gryką. Jednocześnie jest lekki i kruchy. Trzeba używać do niego ostrego noża i kroić bez nadmiernego ucisku, by uniknąć pokruszenia. Idealny do oliwy i białych, miękkich serów. W wersji z pieprzem cytrynowym świetnie koresponduje z zielonymi dodatkami (sałaty, rukola, ogórek).

Smacznego wiosennego chleba dla wszystkich! 

2 komentarze:

basia pisze...

Chleb wygląda apetycznie. Z sałatą i rzodkiewką zapewne dobrze smakuje. Lubię ciemne pieczywo w połączeniu z tymi warzywami. Dziękuje za przepis Danielu.

Daniel Jerzy Żyżniewski pisze...

Dziękuję Basiu. Zawsze pamiętam o tym, że chleb żytni powinien być ciężki i zwarty - zupełne przeciwieństwo pompowanych i koloryzowanych na brązowo karmelem wypieków "delikatesowych", hihihi
Trzeba tylko wybrać odpowiednio zmieloną mąkę. Jedynie grubo mielona daje taki efekt (jednocześnie najtańsza). Te drobno mielone (droższe) tworzą "gliniane" konsystencje.
serdeczności